20. 03. 2024 – Praha se může pyšnit světovým unikátem ve formě kubistické lampy. Nachází se nedaleko restaurace U Pinkasů v rohu Jungmannova náměstí. Díky rekonstrukci, kterou prošla v druhé polovině loňského roku, teď navíc znovu svítí.
O opravu lampy se zasloužil městský správce veřejného osvětlení, společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP). Jak informuje v tiskové zprávě, hlavním problémem bylo zničené svítidlo a poškozený kabel v úplně zaneseném průchodu tělesem lampy.
„Servisní technici THMP odvrtáním zkorodovaného materiálu zprůchodnili původní železnou trubku uvnitř kamenného dříku a zavedli nový kabel. Při práci bylo potřeba postupovat velmi opatrně, aby nedošlo k poškození lampy. Do lucerny jsme na závěr instalovali novou výbojku a celkově ji vyčistili,“ uvedl ve zprávě Tomáš Jílek, předseda představenstva THMP.
Celosvětový unikát z počátku 20. století
Pro opravu bylo nutné získat také povolení památkářů k demontáži lucerny. Jde totiž o celosvětový unikát, který v roce 1913 vytvořil architekt Emil Králíček jako součást Adamovy lékárny na Václavském náměstí. Sloup je tvořen z umělého kamene ve tvaru komolých jehlanů. Kubistický tvar má také lucerna z kovu a skla. Zajímavé je i kamenné sedátko.
„Jedná se o unikát na celém světě – jediná kubistická lucerna stále v provozu. Představuje esenci pražské kubistické architektury. Sám sloup i lampa jsou tak nádherné, že vás jistě okouzlí a inspirují k návštěvě dalších kubistických a rondokubistických památek ve městě,“ uvedl Jiří Pospíšil (TOP 09), náměstek primátora pro oblast kultury.
Rozsvícení se zhostil sám Pospíšil
Jiří Pospíšil se prvního rozsvícení sám zhostil. „Za chvíli budete svědky jedinečné chvíle, kdy po dlouhé době se tato lucerna rozsvítí. Máme jedinečnou šanci po měsících rekonstrukce vidět rozsvícenou lucernu,“ uvedl náměstek ve videopříspěvku na svém Facebooku.
Lampa začíná svítit každý večer se západem slunce, současně s veřejným osvětlením.
Restaurátoři na ní začali pracovat už před dvěma lety
Lucerna byla ale v roce 1990 nahrazena kopií. Originál leží dle informací z webu Galerie hlavního města Prahy (GHMP) v jejím depozitáři. Restaurátorské práce na tomto uměleckém díle začaly na podzim roku 2022, kdy byla kopie kovové lucerny sejmuta a odvezena do ateliéru k očištění, výměně poškozených skel a konzervaci. Na jaře loňského roku pak došlo k očištění sloupu a opětovnému osazení lucerny.
Kubistická lampa ale není na území hlavního města jediným unikátním osvětlením. Jedinečnými ukázkami minulé techniky jsou například poslední dochované kandelábry na Malé Straně, secesní stožáry na Čechově mostě, pylony u Rudolfina či historické stožáry na náměstí Republiky.
Ulice Prahy jsou osvětleny už 300 let
Nejen s nimi seznámila vloni na podzim speciální výstava na Mariánském náměstí, která připomněla výročí 300 let od prvního trvalého osvětlení města olejovými lucernami. Právě tak dlouho už se pražské ulice v noci netopí ve tmě.
„Tři sta let je krásné výročí. Dnes je soustava veřejného osvětlení klíčovou infrastrukturou města. S jeho rozvojem se rozrostla na více než 140 tisíc světelných míst a prochází další evoluční proměnou. Zastaralé sodíkové zdroje postupně nahrazujeme energeticky účinnějšími LED technologiemi a směřujeme k využití lamp jako chytrých zařízení,“ uvedl vloni v tiskové zprávě radní pro oblast infrastruktury Michal Hroza (TOP 09).
Zdroj: https://www.prahain.cz/zivot-ve-meste/kubisticka-lampa-na-jungmannove-namesti-opet-sviti-17625.html