25.11.2024 – ROZPOČET, HYDROPOLIS, VÁNOČNÍ STROM
ROZPOČET
Redaktor: Dobré odpoledne, je půl páté a devět minut, ladíte rádio prostor. Praha už má první návrh rozpočtu na příští rok. Plánuje hospodařit s příjmy zhruba 111 miliard korun a výdaji 113 a půl miliardy korun. Návrh dnes schválila rada města a téma probereme s mým dnešním hostem. Je jím pražský radní Michal Hroza. Dobré odpoledne.
Michal Hroza: Dobré odpoledne všem.
R: Začneme tedy tím rozpočtem, tím prvním návrhem. Jaký bude ten další postup? Teď máte ty základní parametry, co se bude dít dál.
M.H.: Tak rozpočet hlavního města Prahy schvaluje zastupitelstvo hlavního města Prahy, které se k tomuto účelu sejde 12. prosince. Takže samozřejmě to schválení rozpočtu jako takové věříme, že proběhne tam, aby, abychom zkrátka mohli v příštím roce hned se vrhnout do investičních akcí, které máme v plánu a nebyli v nějakém provizoriu, jako se to některým jiným městům stává.
R: Opozice se už hlasitě ozývá, že toho času na seznámení se s tím rozpočtem je málo, do konce roku. Souhlasíte s nimi?
M.H.: A s tímto bych nesouhlasil. Já si myslím, že ten rozpočet se projednává dlouhodobě, nijak nevybočuje z těch parametrů toho střednědobého výhledu. Myslím si, že tam nejsou žádná překvapení a že jsem vlastně rád za to, že se v čase daří umenšovat tu část provozní a zvětšovat tu část investiční. To je něco, co si asi všichni přejeme.
R: Vy jste radní pro infrastrukturu, vodní infrastrukturu. Nakolik jste spokojený s tím návrhem rozpočtu právě z vašeho pohledu, z pohledu radního pro tu gesci, kterou máte pod sebou?
M.H.: Tak my jsme ambiciózní, takže si samozřejmě jako každý rok myslíme, že bychom té práce zvládli ještě možná o malý kousek více. Ale rozumíme tomu, že samozřejmě to si myslí i moji kolegové a já jsem strašně rád, že ty podstatné věci, které potřebujeme udělat v té infrastruktuře vodní, ale i veřejného osvětlení a další, která spadá do mé gesce. Takže jsou tam obsaženy tou nejvýznamnější akcí, která nás čeká v tom příštím roce, tak je samozřejmě nastartování kompletní rekonstrukce Ústřední čistírny odpadních vod, tedy té její části, které se říká stávající vodní linka, protože to je věc, kterou samozřejmě dlužíme Vltavě a pražskému životnímu prostředí, ale i potřebujeme se připravit na novou evropskou legislativu a na to, že Praha v budoucnu bude mít výrazně více obyvatel, než má dnes.
R: A jaké třeba zajímavé nebo významné novinky budou v systému veřejného osvětlení?
M.H.: Teď, a to není ale novinka letošního roku, to pokračujeme v akci, kterou jsme už zahájili v tom roce, roce loňském a letošním. Tak je jedna nebo tedy největší vlastně výměna veřejného osvětlení v Praze od jejího samotného vzniku, a to je přechod na LED svítidla z těch sodíkových výbojek. A to je něco, co samozřejmě pod tlakem toho, že se přestanou vyrábět, musíme udělat. A takto rychlou výměnu, myslím, Praha ještě určitě nezažila.
HYDROPOLIS
R: Četl jsem také o projektu osvětového vodárenského centra Hydropolis. Nápad nebo myšlenka vzešly z prostor vodárny na Vinohradech. Je to tak?
M.H.: Ano, my vlastně využíváme toho, že je skutečně potřeba, abychom se chovali odpovědně a k té technické památce, kterou jsme zdědili po našich předchůdcích, tedy Vinohradské vodárny z roku 1882, nádherné stavby a chceme té opravy využít k tomu, aby tam vzniklo skutečně místo unikátní kreativitou a interaktivitou. My se nechystáme vybudovat druhé Pražské vodárenské muzeum, protože Praha své vodárenské muzeum má velmi úspěšné v Podolí, což je taková ta tradiční předmětová výstava o pražském vodárenství. Ale tady mámě skutečně dvě vodní sila, které na Vinohradech jsou, tak ty chceme rekonstruovat. Z jednoho uděláme tu novou moderní interaktivní expozici zaměřenou samozřejmě hlavně na mládež. A to tu druhou opravíme a budeme ji normálně používat pro zásobování Pražanů vodou. Zároveň chceme na střeše vybudovat nový park, veřejný prostor. Myslím si, že to v Praze také samozřejmě je podstatné. A upravíme i vodárenskou věž a na její, na její střeše vznikne krásná nová vyhlídka na Prahu. Jakým způsobem Hydropolis bude právě tím vědeckým centrem, protože to bude také významná role tohoto projektu. Kromě, kromě toho, že tam bude tato expozice, tak, tak tam bude i konferenční centrum pro 150 lidí. Bude tam samozřejmě i kavárna, která bude sloužit těm, kteří budou využívat ten nově vzniklý veřejný prostor.
R: A tím, kdo vlastně, prostřednictvím koho Praha tento projekt realizuje?
M.H.: Pražská vodohospodářská společnost, ale chtěl bych říci, že velký dík patří samozřejmě i Pražským vodovodům a kanalizacím, které významným způsobem na tento projekt přispěly téměř 100 miliony korun na vývoj té expozice. Já se na to strašně těším. My nejsme v situaci, kdybychom opravovali tu budovu a pak teprve vymýšleli obsah. Ale naopak šli jsme opačnou cestou a oslovili jsme společnost in Jan která je známá tím, že připravovala interaktivní expozice pro ČR na EXPO, třeba ten známý les. A právě tito pánové a dámy, tak vymysleli tu hravou expozici i pro tuto vodárnu. A já se na to strašně těším, protože to bude jako zábavnou formou. Já vlastně to, co jste říkal, to osvětové centrum, tak samozřejmě to slovo v sobě skrývá takový, takové to školomectví a já vlastně tomu radši říkám kreativní centrum, protože chci, aby se ty důležité informace o tom, co všechno stojí za tím, než vy můžete otevřít kohoutek a napít se vody, tak aby se lidi dozvěděli skrze nějakou jako hru, a ne aby to bylo nějaké školometské.
R: Říká pražský radní Michal Hroza, který je naším hostem.
HUDBA
VÁNOČNÍ STROM
R: Mluvili jsme o projektu Hydropolis. Některá města už mají rozsvěcení vánočního stromu za sebou a stejně tak zahájení adventních trhů. Pražané se, alespoň pokud se týká Staroměstského náměstí, dočkají tuto sobotu. Jaké budou Vánoce v metropoli si řekneme s naším dnešním hostem, radním Michalem Hrozou hezké odpoledne ještě jednou.
M.H.: Hezké odpoledne.
R: Kde je vánoční strom, který ozdobí Staroměstské náměstí vyrostl, jak starý je? Jak vlastně probíhalo to vybírání toho stromu? Nebo to byla nabídka přímo z místa?
M.H.: Tak letošní vánoční strom pochází z Krompachu v Lužických horách. Vlastně nejsme příliš daleko od místa, kde jsme získali ten loňský strom, v Pertolticích. Je to obojí kousek od Liberce a ten letošní strom je trochu menší, než byl ten loňský, měří necelých 22 metrů, ale je nádherně bohatý. Je to opravdu jako nejkrásnější vánoční strom, který jsem viděl. Váží téměř 5 tun, takže je to i tak samozřejmě obr. A tak, jak jsme počítali s panem předsedou představenstva Technologií hlavního města Prahy letokruhy, tak snad jsme se nespletli a dopočetli jsme se třiapadesáti let.
R: Jak náročné bylo kácení?
M.H.: Tak kácení bylo letos trochu, dělo se v sobotu a bylo trošku jednodušší než v tom loňském roce, protože tam jsme byli nedaleko železniční trati a měli jsme od Drážní inspekce přesně daný čas, kdy smíme a kdy nesmíme kácet. Takže letos jsme to měli trochu lehčí. A samozřejmě tím důvodem, proč to probíhá naprosto bez jakýchkoliv problémů, je taky to, že tím, kdo se toho tradičně ujal, tak byl mnohonásobný mistr republiky v práci s motorovou pilou pan Jiří Vorlíček, který samozřejmě ten stromy po jeho skácení upraví v jeho dolní části tak, aby mohl být velmi bezpečně usazen do té šachty, která je připravena na Staroměstském náměstí.
R: A kdy strom a vyrazí na cestu do Prahy?
M.H.: Strom je už na cestě. V tuto chvíli je na okraji Prahy a připravuje se právě dnes na svou cestu do centra Prahy. Očekáváme, že se na Staroměstské náměstí dostane v půl jedné v noci, tedy dnes v noci, v noci na úterý.
R: Pokud někdo tedy bude vyrážet autem do ulic Prahy, tak předpokládám, že může potkat určitý konvoj, takže počítat s tím, že třeba nějaké to omezení bude v tom převozu.
M.H.: Ano, ale samozřejmě právě proto ho vezeme po půlnoci, v noci, abychom nepřidávali dopravním komplikacím pražským a bude ho doprovázet samozřejmě Policie ČR tak, aby ten provoz nebyl nijak ohrožen. A zároveň tradičně ho poveze krásný americký truck Kenwood. Takže i to bude zážitek. Samozřejmě ještě předtím, než ho ukotvíte na Staroměstském náměstí.
R: Možná někteří návštěvníci Staroměstského náměstí a těch adventních trhů si budou říkat, proč se tak krásný strom kácel.
M.H.: Tam je jasný důvod. Tak my stejně jako ve všech předchozích letech, tak vlastně jako pražský vánoční strom vybíráme pouze stromy, které by jinak musely být stejně z nějakého jiného bezpečnostního důvodu skáceny. V tomto případě ten strom rostl velmi těsně vedle chalupy svého majitele a ohrožoval obě dvě sousední budovy a samozřejmě tím pádem i lidi v nich a musel by být stejně skácen. Vybírali jsme letos z největšího množství, co se historicky vybíralo, se 40 stromů, takže ten výběr byl skutečně náročný, ale nakonec se ho podařilo vybrat takto krásný strom.
R: A kdo vybíral?
M.H.: Vybírala odborná komise a nejsem součástí, takže to bychom se museli zeptat pana Tomáše Jílka jako předsedy představenstva technologií hlavního města Prahy, tedy firmy, která stoprocentně vlastněna Prahou a má na starosti právě výběr, skácení, ale pak i převoz a zdobení tohoto stromu pro Prahu. Zítra, tedy brzy ráno, bude strom ukotvený.
R: Co se bude dít dál?
M.H.: Tak strom bude teďka v nejbližších dnech zdobený. Samozřejmě o prvním adventním víkendu, který nás čeká, tak bude rozsvícen.
R: A můžeme prozradit, v jakých barvách třeba strom bude svítit, jak ty ozdoby budou vypadat?
M.H.: Tak bude to samozřejmě v pražských barvách tradičně, takže v tomto se nic ani letos měnit nebude.
R: Předpokládám, že je samozřejmě i strom zabezpečený, případně kdyby byl nějaký velký poryv větru apod.
M.H.: V tom se také Praha hodně posunula, jak je to vlastně zajištěné, pokud jde o tento strom. Tak my samozřejmě s nějakou historickou zkušeností velmi pečlivě pracujeme na bezpečnosti. To znamená, že všechny ty stromy, které přicházejí do úvahy, jsou zároveň podrobeny nějaké, nějakému dendrologickému zkoumání, zda jsou zdravé a jsou v pořádku, zda se nemůže stát něco, co bychom od nich neočekávali. Zároveň na Staroměstském náměstí po jeho rekonstrukci je připravena šachta a kotvící body, které, které ten strom velmi pevně drží. A i na samotném stromu pak jsou v jednotlivých patrech takové skruže, které i v případě, že by se stalo to, co samozřejmě neočekáváme a ten strom se v nějakém silném poryvu větru zlomil, tak, aby ta jeho část nedopadla na zem, ale byla zachycena tím kotvícím zařízením, který zpevňujícím, který je umístěn přímo na něm. Všichni věříme, že strom vydrží do konce Vánoc, do konce toho období, kdy má být na Staroměstském náměstí.
R: A co s ním bude pak?
M.H.: Tak to je vlastně hezká tradice, kterou jsme nastartovali v minulých letech a které samozřejmě letos budeme pokračovat. Líbí se nám myšlenka, že když ten strom nás takto krásně potěší o těch vánočních svátcích, tak zároveň mu dáme ještě další život jako v něčem smysluplném. V loňském roce byl vyroben našimi žáky SOŠ na Jarově zahradní nábytek, který dneska slouží, slouží v seniorském domě na Praze 4, ale také v seniorském domě v Mimoni, protože jsme si říkali, že symbolicky by bylo hezké, kdyby kousek, kousek toho stromu vlastně vrátilo do toho kraje, kde, kde ten strom vyrostl. Letos vlastně plánujeme něco podobného a už jsme domluveni s paní starostkou Krompachu, že by se část toho stromu vrátila k nim zpátky do obce v podobě hmyzího hotelu.
R: Říká radní Michal Hroza. Mluvili jsme o osudu, o příběhu vánočního stromu pro Prahu. Pane radní, moc děkuji za váš čas. Přeji i vám tedy hezký zbytek dne, klidné Vánoce, tedy pokud bychom se neviděli, neslyšeli a těšíme se příště.
M.H.: Já moc děkuji a taky přeji klidný advent všem.
Zdroj: https://media.mediaboard.com/article/media/2950/207962672-3f9c0fe8a18e040c87da