27.02.2025 – Radní hlavního města Prahy schválili na svém jednání v pondělí 24. února klíčový projekt v rámci plánované revitalizace Karlova náměstí. Ještě před zahájením samotné stavby město investuje do ochrany vzrostlých dřevin. Pak se teprve rozhodne o dalších krocích.
Dlouho plánovaná celková revitalizace Karlova náměstí se nezadržitelně blíží. Důkazem může být rozhodnutí radních hlavního města Prahy, kteří v pondělí 24. února schválili další část takzvané nulté etapy revitalizace. Ta by se měla tentokrát týkat ochrany vzrostlých stromů. Na tiskové konferenci po jednání radních to uvedl Michal Hroza (TOP 09), radní pro oblast infrastruktury.
„Revitalizaci Karlova náměstí považujeme za klíčový projekt, ke kterému musí Praha přistupovat s maximální péčí a důrazem na každý detail vzhledem k významu náměstí. Stávající zeleň je pro charakter náměstí zásadní, proto před zahájením samotné stavby investujeme téměř 10 milionů do úprav stanovištních podmínek u dřevin, aby měly optimální podmínky a byly připraveny na budoucí proměnu náměstí,“ sdělil Hroza na konferenci.
Práce začnou na podzim
Práce by dle jeho dalších slov měly začít na podzim, tedy v období vegetačního klidu, kdy bude možné vše provést co nejšetrněji. Samotná realizace projektu by měla trvat asi 6 až 8 měsíců, během kterých bude zajištěno, že následná revitalizace náměstí bude provedena s respektem k přírodnímu prostředí samotného náměstí.
Práce týkající se ochrany dřevin navážou na již proběhlé práce dopravní části revitalizace celého náměstí, které se uskutečnily v předchozích pěti letech. Jak bude projekt pokračovat dál, však bude dle Hrozy záležet na dohodě všech zúčastněných subjektů. Dosavadní práce mají ale zajistit ochranu vzrostlým dřevinám předtím, než dojde ke shodě a zahájení velké celkové revitalizace.
„Stromy tam zůstanou, samozřejmě je budeme chránit i potom,“ upřesnil ještě na konferenci radní Zdeněk Kovářík (ODS), do jehož gesce spadají finance.
Jedno z největších evropských náměstí čeká kompletní proměna
Karlovo náměstí je s rozlohou zhruba 80 tisíc metrů čtverečních jedním z největších náměstí v Evropě, které sloužilo jako hlavní veřejné prostranství Nového Města pražského. V 19. století se z něj stal park, který nebyl v průběhu celého 20. století téměř obnovován ani adaptován na současné podmínky. Novou podobu navrhlo v roce 2018 krajinářské studio Rehwaldt Landscape Architects ve spolupráci s architektonickou kanceláří BY Architects a dopravní kanceláří PD Filip, vyplývá to z webu pražského Institutu plánování a rozvoje (IPR).
Tento návrh počítá s novým rozvržením cest, které umožní pohodlný průchod skrz náměstí. V jižní části má vyrůst nové dětské hřiště a kavárna, ve středu parku by pak měly být obnoveny květinové záhony. V severní části u Novoměstské radnice by měla vzniknout zpevněná plocha pro konání společenských a kulturních událostí nebo místních trhů.
Dlouhodobá vize rozvoje náměstí navíc vede až do roku 2048, kdy Karlovo náměstí oslaví 700 let od svého založení. Autoři návrhu počítají s postupným zklidněním dopravy až do takové míry, že by východní strana sloužila pouze chodcům. Vznikla by tak městská promenáda navazující na Vodičkovu ulici. Dle prvotních odhadů by měla celá revitalizace náměstí vyjít asi na 250 milionů korun.
Zdroj: https://www.prahain.cz/zivot-ve-meste/revitalizace-karlova-namesti-se-pomalu-rozjizdi-22279.html