30.04.2025 – Schůzka zástupců stran pražského zastupitelstva k situaci v Pražských službách (PSAS) nepřinesla konkrétní výsledek. Bude se konat další jednání řešící takzvané in-house zakázky, tedy ty, které město zadává své firmě napřímo bez soutěže. Novinářům to sdělili zástupci stran.
Podle Pirátů se strany shodly na splnění požadavků odborářů. To nicméně popřel radní města Michal Hroza (TOP 09) a předseda klubu ANO Patrik Nacher. Zaměstnanci podniku začátkem března vyhlásili stávkovou pohotovost kvůli podle nich dlouhodobě nepřátelskému postoji náměstkyně primátora Jany Komrskové (Piráti) vůči firmě.
Krize v městské odpadové firmě v posledních týdnech začala kvůli neúspěšné snaze Komrskové a Pirátů na jednání dozorčí rady odvolat šéfa firmy Patrika Romana, který je podle nich ve střetu zájmů kvůli zadávání zakázek společnosti JAPOS – STAV. Za ředitele se však postavilo vedení firmy i odbory. Ty navíc kvůli podle nich nepřátelskému přístupu Komrskové k firmě a jejím zaměstnancům vyhlásily stávkou pohotovost.
Odboráři mají tři zásadní požadavky – valorizaci mezd na čtyřprocentní úrovni, zastavení snah o vyvedení části zaměstnanců podniku pod Technickou správu komunikací (TSK) a odebrání PSAS z gesce Komrskové. Podle náměstkyně byly požadavky splněny, odboráři však dosavadní kroky označili za pouze krátkodobé řešení a požadují systémové změny.
Řešení je daleko
Dnešní jednání zástupců koalice i opozice se konalo na základě usnesení zastupitelů, které uložilo primátoru Bohuslavu Svobodovi (ODS) jej svolat. „Na schůzce jsme si potvrdili, že důvody pro stávku již pominuly, požadavky zaměstnanců jsou již splněny. Ostatně k ukončení stávkové pohotovosti jsem odbory vyzvala už minulý týden,“ uvedla dnes Komrsková.
To, že by se skupina shodla na splnění požadavků, však ČTK popřel Hroza. Shoda podle něj ani nastat nemohla, protože jeden z požadavků, tedy aby PSAS převzal do gesce jiný člen rady, bezesporu splněn nebyl. Jestli na něčem podle radního panovala shoda, tak na tom, že by se Komrsková měla stát členkou dozorčí rady společnosti. Těch se dosud účastnila jen jako host. Zástupci Spolu jí to dali ke zvážení, zatímco klub ANO ji k tomu přímo vyzval.
„Pokud chce kolegyně Komrsková v gesci městských firem pokračovat, musí být ochotná nést odpovědnost za jejich fungování. A to včetně podílu na rozhodování. Pokud se této odpovědnosti vyhýbá, měla by zvážit, zda je schopna tuto gesci nadále vykonávat,“ uvedl Svoboda. „Neměla by být zbabělá a nést stejně jako ostatní členové dozorčí rady plnou odpovědnost,“ sdělil k tomu předseda klubu ANO Patrik Nacher. Náměstkyně k tomu uvedla, že se jako host účastnila dozorčí rady od počátku a nikomu to dosud nevadilo.
Další postup
Jednání jinak dnes skončilo bez konkrétního výsledku, bude se konat další ohledně in-house zakázek. „Svolám pracovní skupinu, tvořenou zástupci všech koaličních i opozičních stran, ale i odborníků na legislativu,“ uvedl primátor. Dodal, že řešit se bude i například odměňování zaměstnanců.
Komrskovou po jednání kritizoval klub ANO. „Celkově to dnes byla těžká diskuse, protože paní náměstkyně si nepřipouští, že jsou zaměstnanci nespokojení a proč, a proto také odmítá hledat skutečná řešení,“ uvedl Nacher. Piráti kritiku odmítli a naopak napadli zástupce ANO. „Hnutí ANO zkoušelo na schůzce bránit kritice ze strany našich zastupitelů podobně jako chtělo ve Sněmovně umlčet novináře. To jako Piráti striktně odmítáme,“ uvedla Komrsková.
To, že by požadavky odborů byly splněny, minulý týden v dopisu Komrskové popřel šéf největší odborové organizace firmy Miloslav Jukl. Jedná se podle něj jen o jednorázová řešení a chybí systémové návrhy, které by zajistily stabilitu firmy. Pirátská náměstkyně podle Jukla ani nepřestala s mediálními výroky, které odboráři vnímají jako poškozování dobrého jména firmy. Neustaly ani politické tlaky na ovlivňování chodu společnosti a magistrát nedořešil otázku in-house zakázek.