19. 09. 2022 – Dvojka TOP 09 v Praze a místostarosta Prahy 4 Michal Hroza chce k sázení stromů přistupovat více systematicky. Za klíčové považuje i rozumné hospodaření s vodou. Podle něj je i v Praze možné kromě podzemních retenčních nádrží na vhodných místech zachovat vodu v retenčních jezírkách, a dokonce i mokřadech.
V létě mě navštívil známý ze Spojených států a divil se, jaké je Praha zelené město. Přitom z volebních proklamací některých politiků mám pocit, že žijeme v betonové džungli. Jak to vidíte vy?
Praha je opravdu jedno z nejzelenějších měst Evropy. To je potřeba nejen udržet, ale dál rozšiřovat. Město je v letních měsících sužováno vedřinami a je třeba se připravit. Městská zeleň je nejlepší klimatizace.
Jste místostarostou na Praze 4. Tam bývá dost horko, navíc příliš nefouká. Řešíte to?
Nám se na Praze 4 podařilo v tomto volebním období otevřít zcela nový park Přátelská zahrada, který jsme navíc propojili s pozemkem ZŠ Jeremenkova tak, aby mohl být v těch horkých měsících využíván našimi žáky. V rozšiřování zelených ploch chceme pokračovat, věříme, že se nám podaří získat pozemek v Braníku, který je v tuto chvíli v rukou státu, a z bývalého zařízení stavby Jižní spojky ho proměnit v park.
A celopražské řešení?
Praha se musí v bitvě proti tepelným ostrovům zaměřit jako vlastník na ozelenění střech, fasád a vnitrobloků svých budov. Podstatný je i stav městské zeleně a je nezbytné, aby se změnil systém její správy tak, aby měly místní radnice větší dohled nad péčí o ni, případně ji měli přímo ve správě s adekvátními rozpočtovými prostředky. Je totiž úplně jedno, kdo o nějakou část zeleně pečuje, protože případné stížnosti musí nakonec řešit samospráva v konkrétním místě.
Ne všechny dřeviny nicméně město chladí, máte na paměti i toto? Jaké další kroky proti tepelným ostrovům máte v programu?
Pečlivý výběr místa a dlouhodobou péči o každý vysazený strom máme za důležitější než výkřik o jejich počtu. Určitě chceme výsadbu stromů i v ulicích, ale tam, kde je to možné s ohledem na jejich růst a údržbu. Z naší městské části mám zkušenost s programem obnovy starých sadů ovocných dřevin Na Chodovci a v Braníku a rád bych, abychom v tomto pokračovali v celé Praze.
Co hospodaření s vodou? O tom se u nás možná tolik nemluví, protože není vidět, ale je neméně důležité…
Dobré hospodaření s vodou, a to nejen pitnou, ale i dešťovou a odpadní, je zásadní. Je potřeba podniknout chytré kroky ke zpomalení odtoku dešťové vody, jako je výměna povrchů za propustnější, dešťové zahrady, znovu musím zmínit i ty zelené střechy. V Praze 4 vybavujeme postupně naše základní školy retenčními nádržemi, které jim umožňují zavlažovat jejich pozemky. I v Praze je ale možné kromě těchto podzemních retenčních nádrží na vhodných místech zachovat vodu v retenčních jezírkách, a dokonce i mokřadech. Ty pak ochlazují okolní prostředí a zároveň zvyšují lokální biodiverzitu. Podařilo se nám v loňském roce vykoupit soukromé pozemky v jednom z našich nejkrásnějších parků Na Jezerce, což nám umožní v příštím roce jeho kompletní revitalizaci, jejíž součástí je samozřejmě obnova jezírka. V Braníku pak pracujeme na stavebním povolení pro nový biotop.
Když jsme u hospodaření, jak se Praha 4 připravuje na topnou sezonu, omezíte spotřebu energií?
Dlouhodobě se snažíme o lepší energetický management našich budov, takže především zateplujeme, montujeme nové úsporné kotle, optimalizujeme topné soustavy a vyměňujeme stará okna za moderní vícevrstvá. Poslední hotovou velkou investicí bylo zateplení ZŠ Na Planině. Tato budova na tom byla z našich objektů před svým zateplením z hlediska úspornosti nejhůře. Kromě škol zateplujeme i bytové domy v naší správě, posledním příkladem je dům v ulici Štúrova. V budově v ulici Choceradská, kde u nás sídlí v nájmu Policie České republiky, je připraven projekt fotovoltaické elektrárny.
Plánujete omezit pouliční osvětlení či osvětlení veřejných budov?
Městská část Praha 4 neosvětluje v noci žádnou ze svých budov a omezení osvětlení na ulicích je v gesci magistrátem zřízené firmy Technologie hlavního města Prahy. Ve spolupráci s touto firmou jsme ale instalovali a testujeme nyní v parku Na Jezerce a Na Fidlovačce systém nového energeticky úspornějšího veřejného LED osvětlení, které je svojí spotřebou energie ohleduplnější k životnímu prostředí i nočnímu životu obyvatel.
Přijde vám, že se i Pražané chovají vůči životnímu prostředí ohleduplněji?
Opravdu si zvykli třídit odpad. V tom je třeba je podpořit častějšími svozy tříděného odpadu i efektivním opětovným využitím vytříděných surovin. Nejlepší odpad je ale samozřejmě ten, který vůbec nevznikne, takže podpoříme opatření proti vzniku zbytečných odpadů takzvanými re-use pointy, druhým životem nábytku i stavbami z recyklátů. Tam je další cesta do budoucna.