29.05.2024 – Vodotrysky na Můstku každý rok prochází údržbou. Datum, kdy se spouští, vždy závisí na rozhodnutí magistrátu.

Kde to vázne? Tuhle větu, týkající se oblíbeného vodního prvku v dolní části Václavského náměstí, si lze v posledních týdnech přečíst v mnoha facebookových skupinách řešících dění v první městské části. Datum probuzení fontány totiž nebylo, stejně jako loni a předloni, veřejnosti do poslední chvíle známo. Podle zástupců městské společnosti Technologie hlavního města Prahy (THMP), která má vodní prvek na starost, se datum spuštění vždy odvíjí od aktuální dohody s magistrátem. „Od příštího roku by nicméně mělo dojít ke zpravidelnění. Start by měl být nastaven na začátek května. Záležet bude ovšem také na klimatických podmínkách,“ říká pro deník Metro mluvčí THMP Simona Kopová.

Fontána má letos kropit Václavské náměstí zhruba do půlky října, a to každý den od osmi do dvaadvaceti hodin. „Stejně jako v loňském roce podsvícené vodotrysky fontány oživí a zkrášlí prostor náměstí během dne až do nočních hodin. V nadcházejícím letním období fontána přinese i vyhledávané ochlazení a relax uprostřed města pro jeho obyvatele i návštěvníky,“ dodává radní pro infrastrukturu Michal Hroza.

Dva metry pod zemí

Před spuštěním vodní prvek každoročně prochází servisní údržbou. Jak vysvětluje místopředseda představenstva THMP Tomáš Novotný, nejnáročnější činností je vyčištění všech částí, zejména pak spár, odtoků a podzemní akumulační nádrže, kterou během zimního období zanesou usazeniny i řada nečekaných předmětů. „Dále jde o kontrolu a nastavení čerpadel a trysek. Součástí je také údržba technologické části včetně revize elektrorozvodů, která probíhá ve strojovně umístěné dva metry pod úrovní náměstí. Pro zajímavost, poklop od strojovny má hmotnost zhruba 250 kilogramů, a proto k jeho vyzvedávání používáme speciální techniku,“ vyjmenovává Novotný.

Svítí a recykluje

Fontána s vodotrysky dosahujícími výšky od dvou do pěti metrů vznikla v rámci rekonstrukce dolní části náměstí v roce 2022 coby rekreační a zklidňující prvek. Architekt Kučera fontánu pojal jako čtvercový prvek o šestnácti tryskách, který zaujímá plochu šestnáct čtverečních metrů. Ve fontáně jsou osazeny LED reflektory, jež jsou zapuštěné do pochozích žulových desek. Součástí zařízení je také strojovna s akumulační nádrží o objemu dva tisíce litrů, která je umístěná v podzemní šachtě.

Fontána řízená počítačovým systémem funguje v recirkulačním režimu, který má přispívat k ekologickému a energeticky šetrnému provozu. „Voda chrlící z vodotrysků stéká zpět do nádrže, odkud se po filtraci včetně chemické úpravy vrací zpět do oběhu,“ komentuje pro Metro Kopová.

V metropoli během léta funguje celá řada vodních prvků, mlžítek a také pítek. Devět pítek a čtyři fontány provozuje Technická správa komunikací, další desítky vodních prvků pak samotné městské části. Jen v Praze 1 se můžete osvěžit z pítka například pod Karlovým mostem, ve Vlašské ulici, ve Vrchlického sadech, Za Haštalem, ve Františkánské zahradě, pod Petřínem, v Jilské a Vodičkově ulici či na Kozím plácku.

OSVĚŽENÍ V LÉTĚ. KDE SI DÁT DOUŠEK VODY?

Nejvíce pítek najdete v centru hlavního města.

• Ve Františkánské zahradě najdete tři pítka. Další jsou v Havlíčkových sadech, Letenských sadech, Heroldových sadech či v parku Folimanka.

• Oblíbená pítka jsou na Kubánském náměstí, na náměstí Míru, Jiřího z Poděbrad, Žižkově náměstí, Senovážném náměstí či ve Vodičkově ulici u Václavského náměstí.

• Na území Prahy 3 mají dvanáct pítek, která čistí třikrát týdně. Napít se tak můžete například na Jiřího z Poděbrad, Škroupově náměstí, Žižkově náměstí, v ulici Sladkovského, Radhošťská nebo U Křížku. V Praze 7 se například nachází osm mlžítek a dvanáct pítek.

Vodní prvek na Václavském náměstí zprovoznili lidé z Technologií hlavního města Prahy poněkud paradoxně během vydatného deště. Vodní prvek, respektive jeho technické zázemí, zasahuje dva metry pod zem. Každý rok se musí čistit, což je údajně dřina.

Zdroj: tištěný Deník Metro (29.05.2024)

Kategorie: Média

Facebook
Twitter
Instagram